To najbardziej opiekuńczy rodzice wśród zwierząt. Nie uwierzysz, o kim mowa
W królestwie zwierząt role rodzicielskie są często wyraźnie rozdzielone – dotyczy to również ptaków.
Niezależnie od tego, czy myślimy o rudzikach, czy sowach, samica wysiaduje jaja, podczas gdy samiec dostarcza rodzinie pożywienia. Czasami ptaki opiekują się potomstwem na zmianę i wtedy oboje rodzice przejmują wylęganie i żerowanie – jak ma to miejsce na przykład w przypadku łabędzi. Jednak to właśnie ptasie matki w najczęściej wykonują większość wylęgu.
Karakary brązowe rodzicami roku
Bardzo rzadko zdarza się, aby praca opiekuńcza była podzielona równo: w nowym badaniu opublikowanym w Journal of Raptor Research uznano gatunek karakary brązowej za rodziców roku.
Podział pracy pomiędzy ptakami z tej rodziny sokołów jest wzorowy — gdyż oboje rodzice w równym stopniu dbają o wychowanie swoich piskląt.
Niezależnie od tego, czy chodzi o wysiadywanie jaj, opiekę nad gniazdem czy zdobywanie pożywienia, karakary dzielą się wszystkimi zadaniami, które mają do wykonania względem ich potomstwa. Zespół kierowany przez doktoranta Diego Gallego-Garcíę z Centrum Badań i Ochrony Ptaków Drapieżnych w Argentynie (CECARA) potwierdził tę zależność. W sezonie lęgowym 2016 i 2017 grupa naukowców obserwowała łącznie 70 gniazd karakar brązowych – pod lupę wzięli zachowania świeżo upieczonych rodziców.
Zaangażowanie obojga rodziców gwarantem sukcesu lęgowego
Według badania podział zadań ma decydujące znaczenie dla sukcesu lęgowego ptaków drapieżnych. Ze względu na to, że oboje rodzice przejmują wszystkie obowiązki związane z opieką nad lęgami, potomstwo jest zawsze pod dobrą opieką.
Ponadto badaczom udało się wykazać, że rodzice, dzieląc się zadaniami, wiedzieli dokładnie, czego potrzebuje ich potomstwo. Zarówno samiec jak i samica byli w stanie szczegółowo odpowiedzieć na potrzeby swoich potomków i dostosować opiekę nad lęgiem do odpowiednich etapów rozwoju piskląt.